Projektidőszak – 2021.június 01 – 2023. május 31.
A projektet bemutatja a Projekt írója és koordinátora Fóris Marietta, a Budapesti Csip Csup Csodák Magánóvoda intézményfenntartó óvodapedagógusa
"Projektünk motivációját partnereinkkel együtt abban fogalmaztuk meg, hogy hisszük, hogy mind a gyermekek, mind a szülők, mind az európai értékek mentén történő modern, korszerű eszközökkel és módszerekkel történő tanulás-tanítás folyamatához szükség van a modern szemléletű pedagógusokra. A robbanásszerű IKT és digitális fejlődés hatása már az óvodában is erőteljesen észlelhető, ezért el kell fogadnunk és el kell ismernünk, hogy szükség van az IKT eszközökre az óvodai nevelésben is, hiszen megjelent az alfa generáció, akik számára ez már ismert és számukra érdekes, motiváló eszköznek számít. Fontos küldetés a pedagógusok számára, hogy a korszerű eszközöket és módszereket sikeresen alkalmazzák az óvodai nevelés, képességfejlesztés folyamatában, hitelesen tudják tájékoztatni a szülőket a digitális, online világ esetleges veszélyeiről, káros hatásairól, és támogatni tudják a családokat az otthoni internetes használat megfelelő egyensúlyáról."
Partnerségünket 4 óvoda alkotja:
- Csip Csup Csodák Magánóvoda Budapest, Magyarország
- Materská škola s vyučovacím jazykom maďarským – Óvoda, Žižkova 4, Košice, Slovensko
- Ficánka Napköziotthon, Székelyudvarhely, Románia
-
Materská škola – Óvoda L. Kossutha 1272/103, Kráľovský Chlmec, Slovensko
"Célja: a pedagógusok szakmai, módszertani megújulása, lelki felfrissülése, nemcsak a módszertani kultúrájuk fejlesztése érdekében, de a kiégés veszélye miatt is. Projektünkben az új módszerek, ismeretek, gyakorlati fogások, új eszközök lendületet hoznak a munkánkba, kitekinthetünk más országok szakmai repertoárjába, megismerkedhetünk más szemlélettel, más országok tanítás-tanulási jógyakorlataival, új köntösbe öltözhet az eddig megszokott pedagógiai szokásunk, gyakorlatunk. Sikerélményhez juthatnak, fejlődhetnek, magabiztosabbak lesznek és szakmailag felfrissülnek a résztvevő pedagógusok. A digitális esélyegyenlőség kérdése ezért kiemelten fontos szerepet kap már az óvodás korban - a korai iskolaelhagyás és a digitális kirekesztődés csökkentése is fontos feladatként jelenik meg a jövőt tekintve. Cél a tanulók digitális állampolgárokká nevelése, ehhez azonban jól képzett pedagógusokra és megfelelően tájékoztatott szülőkre van szükség.
A megvalósítás elemei között elmélettel kapcsolatos előadások, gyakorlati workshopok, fókuszcsoportos megbeszélések, szülőkkel való találkozások segítik a céljaink elérését. Esélyegyenlőségi szakemberek, családterapeuta, pszichiáter bevonásával kapunk a digitális technikák és módszerek megismerése mellett a projekthez kapcsolódó releváns ismereteket. Mindezek alapjai a jövő generációjának nevelésének!
A projekt 5 nemzetközi partnertalálkozót és 4 rövidtávú képzést tervez, melyek során megvalósulhat az élethosszig tartó tanulás. A szerzett tapasztalatok és tudás segíti a komplex személyiségformálást, az informatikai nevelés alapjai az óvodában elkezdődnek, korszerű módszertani elemekkel fejlődik az érzékelés, észlelés, síkban-térben való tájékozódás képessége, részképességzavarok megelőzése, fejlesztés, felzárkóztatás, hátránykompenzáció, tehetséggondozás sokrétű ismeretszerzés valósul meg.
A projekt során egyes képzési elemekben kiemelkedik az elsődleges prevenciós munka, mely az IKT eszközök helyes használatának kialakítása a veszélyek elemzése és a következmények tüneteinek megismerése, a szülők hiteles tájékoztatása, hogy keretek nélkül veszélyessé válhat az IKT eszközök túlzott használata. Az IKT eszközök óvodai és otthoni használata nem veheti el az időt a kisgyermekek elsődleges tevékenységétől, a játéktól, valamint a testi-lelki egészséget biztosító mesélés- verselés - éneklés - mozgás - közös tevékenységekben, személyes kontaktusban megélt együttléttől! Digitális pedagógusok = digitális gyermekek = digitális állampolgárok = Európai integritás!"
A projektet az Európai Bizottság támogatta. A kiadványban (közleményben) megjelentek nem szükségszerűen tükrözik az Európai Bizottság nézeteit!